Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığının ortaklaşa yapmış olduğu “Haydi Çanakkale’ ye “ projesi kapsamın da 4 Temmuz ile 26 Ağustos 2017 dahil13 Dönem Erkek 15 Dönem Bayan olmak üzere 28 dönem olarak gerçekleştirilen projede 5200 genç Çanakkale’yi ziyaret etti. 
 

Özel uçukla Kıbrıs’tan direkt olarak Çanakkale Havaalanına gelen gençler Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Eceabat Gençlik Konuk Evin de 3, 4 ve 5 günlük programlar halinde konaklayarak Çanakkale Tarihini yerinde ziyaret etme şansı buldurlar.
 

Gençler Program kapsamında Kamp alanında çeşitli sportif etkinlikler “Masa Tenisi, Badminton, Okçuluk, Dart, Bocce, Voleybol, Futbol, Satranç ve Mangala”gerçekleştirdiler.
 

Şehitlikler ziyareti, Çanakkale Tanıtım Merkezi, Süleyman Paşa ve Namık Kemal ardından Mevlevihane yi ziyaret ederek Gelibolu Yarımadasını tanıdılar. Program kapsamında gençler Çimenlik Kalesi, Aynalı Çarşı, Asos ( Behramkale), Truva Antik Kenti Ören Yeri ziyaretlerini ücretsiz olarak gerçekleştirdiler.
 

Program Kapsamında 28. Dönem boyunca Çanakkale Ruhu temalı tiyatro gösterisi, yakın tarihimizi ve dünya ekonomisi hakkında Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ebubekir SOFUOĞLU, Yazar ve Yönetmen Erem ŞENTÜRK gençlere seminerler verdiler. 
 

19-26 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen 27 ve 28. Dönemler sırasında Çanakkale Valimiz Sayın Orhan TAVLI ve Vali Yardımcımız aynı zaman da İlçemiz Kaymakamı Sayın Turan YILMAZ Kampı ziyaret edip Kıbrıslı Gençlerle sohbet ettiler, beraber yemek yediler. Daha sonra gençler ve Kafile Sorumlusu olarak programa katılan Hocalar ile yapılan keyifli sohbetin ardından ziyaret son buldu.