30 Ağustos Zafer Bayramının 93.Yıl dönümü ve Silahlı Kuvvetler günü törenlerle kutlandı.
 

Tören öncesi İlçe Protokolü ile birlikte yapılan kahvaltının ardından, Tören alanına geçildi.

Cumhuriyet Meydanındaki törende; Eceabat Kaymakamız Murat Uzunparmak, Garnizon Komutanı Fatih Yıldırmaz , Belediye Başkanı Adem Ejder tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Bir dakikalık saygı duruşundan sonra İstiklal Marşı okundu Jandarma Astsubay Baş Çavuş Ufuk Gürdoğan günün anlam ve önemini belirten konuşmasında;

Bu gün, her sayfası şan ve şerefle dolu, Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan ve ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kurtuluş savaşımızı zaferle taçlandırdığımız 30 Ağustos zaferinin 90. Yıl dönümünü kutlamanın kıvancı içerisindeyiz.

Büyük önder Atatürk'ün ''Türk ulusunun hürriyet ve bağımsızlık fikrinin ölmez abidesidir.'' Sözleriyle anlamlı bir biçimde ortaya koyduğu bu zafer, necip milletimizle kahraman ordusunun, vatanımıza ve bağımsızlığımıza yönelen saldırılara karşı tarihe altın harflerle yazdığı bir mücadelenin sonucunda kazanılmıştır.

Tarihimizin en çetin mücadelelerinden biri olan, Başkomutanlık meydan muharebesinin ardından gelen bu büyük zafer, yüce Milletimiz için birlik, beraberlik duygusunun ve bağımsızlık tutkusunun abideleştiği bir onur ve gurur kaynağı olmuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle, bize bu büyük zaferi kazandıran başta ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, ülkesinin bölünmez bütünlüğü, emniyet ve asayişi için canlarını seve, seve feda eden aziz şehitlerimizi saygıyla ve rahmetle anar, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunarım dedi.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenden sonra Kaymakamlık Makamında Kaymakamımız Murat Uzunparmak, Garnizon Komutanı Fatih Yıldırmaz, Belediye Başkanı Adem Ejder ile beraber tebrikleri kabul ettiler.