18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıldönümü Anma Törenleri,Şehitler Abidesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar, Bakanlar, Canakkale Valisi OrhanTavlı,İlcemiz Kaymakamı Turan Yılmaz,üst düzey yerli ve yabancı devlet görevlileri başta olmak üzere asker, muharip gaziler, sivil toplum kuruluşları, şehit torunları, şehit yakınları ve davetliler katılımıyla gerçekleşti.

 

        Şehitler Abidesi karşısındaki Atatürk Anıtına çelenklerin konulmasıyla başlayan törenlerde ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,ardından Başbakan Binali Yıldırım, Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar ve Çanakkale Valisi Orhan Tavlı çelenk konması. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden törende Türk Silahlı Kuvvetleri adına Tuğgeneral Mustafa Yaşar'ın, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Başbakan Binali Yıldırımın günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılmasının ardından,Kuran-ı Kerim eşliğinde edilen dualar ile tüm şehitlerimiz anıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindekiler Şehitlik defterini imzalamaları sonrasında Şehitler Abidesi Sergi Salonunda açılan 15 Temmuz Şehitleri Afiş, Tasarım, Video Sanatı Yarışması Sergisini gezdiler.

 

        Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından, Çanakkale Boğazı'nda resmi geçit töreni yapılması ve Türk milletinin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Türk Hava Kuvvetlerinin gururu Türk Yıldızları Gösteri Ekibinin, terörle mücadelede şehitlerimizin isimlerinin yazılı olduğu uçaklarıyla, gerçekleştirmiş olduğu uçuş gösterisinin ardından program son buldu.